Powietrze pompy ciepła Neoheat – jak radzą sobie w minusowej temperaturze?

Kiedy temperatura na zewnątrz spada poniżej zera, a za oknem pojawia się śnieg, zachowanie komfortu cieplnego w domu staje się szczególnie ważne. Czy pompa ciepła Neoheat poradzi sobie w takich warunkach? W jakich temperaturach może pracować i okazuje się najsprawniejsza? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.

Czy Powietrzna pompa ciepła jest dobra na polskie warunki?

Czy klimat panujący w Polsce jest korzystny dla pracy powietrznych pomp ciepła? Przyjrzyjmy się faktom. Według danych statystycznych średnia temperatura zimą w naszym kraju oscyluje w graniach -4-1°C (zależnie od regionu Polski). Co więcej, z informacji podanych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że w 2020/21 wynosiła ona dokładnie -0,2°C i była nieco wyższa niż średnia z ostatnich 30 lat. Zima 2020/21 to 12. najcieplejsza pora śnieżna w Polsce w XXI w.! Warto również zauważyć, że z tych samych pomiarów wynika, że zwykle w naszym regionie Europy temperatura spada poniżej -15°C jedynie na kilkadziesiąt godzin w roku. A kiedy ciepło „nie schodzi” poniżej tej wartości nie może być mowy o nawet minimalnym zakłóceniu pracy nowoczesnych pomp ciepła Neoheat.

Domowa pompa ciepła pracująca zimą

Powietrzna pompa ciepła zimową porą

Jak działa pompa ciepła zimą? Przede wszystkim, aby urządzenie funkcjonowało poprawnie, kluczowy jest układ chłodniczy – szczególnie sprężarka. Energia cieplna standardowo pobierana jest z powietrza, co czyni wydajność pompy uzależnioną od temperatury panującej na zewnątrz. Nie oznacza to jednak, że gdy termometr będzie wskazywał wartość poniżej zera, pozostaniemy bez ogrzewania.

Powietrza pompa ciepła im chłodniej jest na dworze, tym więcej potrzebuje energii, aby ogrzać dom. Dlatego najoptymalniejsze dla urządzeń tego typu są temperatury dodatnie. Jednakże nowoczesne pompy ciepła Neoheat przystosowano do całorocznej pracy w europejskim obszarze klimatycznym. Bez przeszkód pracują one w trybie grzania w temperaturze wynoszącej nawet -25°C!

Ale co gdy dopadną nas siarczyste mrozy? Pompy ciepła Neoheat są na to przygotowane! W wypadku wyjątkowo niskiej temperatury praca urządzenia wspierana jest przez wydajną grzałkę elektryczną. Rozwiązanie to jest także dodatkowym zabezpieczeniem na wypadek ewentualnej awarii wpływającej na funkcjonowanie pompy. Użytkownicy nie muszą więc obawiać się, że pozostaną nawet na chwilę bez ogrzewania.

Pompa ciepła zimą a rachunki za energię

Czy pompa ciepła z grzałką elektryczną zwiększy koszty ogrzewania? Zapewne wielu czytelnikom od razu w głowach pojawiło się to pytanie. Nie ma jednak powodów do obaw, różnica w rachunkach za energię w skali rocznej nie powinna być w ogóle odczuwalna. W najchłodniejsze dni w Polsce możemy co prawda zobaczyć na termometrach ok. -24°C, ale takie chwile są bardzo rzadkie i krótkotrwałe. Do tego postępujące ocieplenie klimatu gwarantuje, że w przyszłości będzie ich jeszcze mniej, a co za tym idzie – konieczność wykorzystywanie grzałki jeszcze rzadsza.

Dzięki zastosowanym technologiom pompy ciepła Neoheat w cieplejsze dni dostosowują swoją pracę do panujących warunków, tak, aby była ona niezwykle ekonomiczna, co rekompensuje minimalnie zwiększone zużycie prądu w te kilka mroźniejszych dni. Należy także dodać, że najczęściej montuje się pompy ciepła w nowych domach, albo takich po termomodernizacji. Ocieplenie ścian oraz nowoczesna stolarka okienna i drzwiowa skutecznie pomagają w uniknięciu strat cieplnych, a tym samym znacznie wspierają wydajność pomp ciepła i nie pozwalają na szybkie ochłodzenie wnętrza budynku w razie nagłego spadku temperatury.

Kobieta licząca rachunki przy oknie

Powietrzna pompa ciepła dla mieszkańców gór

A co jeśli ktoś mieszka w rejonach Polski o średniej temperaturze znacznie odbiegającej od standardów występujących w reszcie kraju? Mamy na myśli przede wszystkim tereny górskie na południu oraz niektóre obszary północno-wschodnie, gdzie zdarza się, że niskie temperatury występują częściej i utrzymują się dłużej. Czy w takim wypadku najlepiej zrezygnować z pompy ciepła? Niekoniecznie! Łatwość użytkowania, bezawaryjność i ekologiczna praca pomp Neoheat nadal pozostają ogromnymi atutami. Można jednak w takich miejscach zainwestować w tzw. rozwiązanie hybrydowe. Jest to podłączenie do ogrzewania budynku kilku różnych źródeł ciepła, np. pompy i kotła gazowego, co daje dodatkowe zabezpieczenie termiczne. Podczas długo utrzymujących się mrozów kocioł może ogrzewać dom zamiast pompy ciepła. Do zarządzania hybrydowym układem wystarczy regulator pogodowy.

Przed inwestycją w mieszane ogrzewanie zalecamy jednak sprawdzić, czy rzeczywiście temperatura w ostatnich latach w miejscu zamieszkania spadała tak nisko, że nowoczesne pompy ciepła Neoheat mogłyby potrzebować wsparcia. Najprawdopodobniej tak nie jest, a trzeba pamiętać, że zakup i montaż kotła gazowego znacznie zwiększa koszty inwestycyjne, podczas gdy samo rozwiązanie optymalne jest dla bardzo wąskiej grupy odbiorców.