Ciche pompy ciepła Neoheat – komfortowe rozwiązania dla Twojego domu

Głośność pracy to jeden z istotniejszych czynników, który trzeba brać pod uwagę, kupując pompę ciepła. Dlaczego warto o tym pamiętać oraz skąd bierze się hałasowanie urządzenia? Zapraszamy do przeczytania artykułu!

Czym kierować się wybierając powietrzną pompę ciepła?

Nowoczesne pompy ciepła powietrze-woda to urządzenia zasilane energią z natury, które zapewniają wydajne i ergonomiczne ogrzewanie. Z uwagi na rosnące ceny paliw kopalnych oraz gazu ziemnego, zyskują coraz większą popularność. Inwestorzy doceniają ich dużą sprawność i niezawodność, a z drugiej strony – stosunkowo niskie koszty montażu i eksploatacji oraz możliwość pozyskania dofinansowania. Nie są to jednak jedyne powody, dla których właściciele nowych i remontowanych domów decydują się na zainstalowanie w nich powietrzne pompy ciepła.

Kolejnym argumentem jest ich minimalny wpływ na środowisko. Urządzenia te są w pełni ekologiczne i wpływają na ograniczenie negatywnych zmian klimatycznych oraz zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza. Wybierając konkretny model, warto wybrać cichą pompę ciepła, ponieważ kwestia poziomu głośności ma coraz większe znaczenie, a szczególnie ważna jest na terenach zurbanizowanych. Wiąże się to bezpośrednio z ciągłym zmniejszaniem się powierzchni działek, a tym samym zmniejszaniem odległości pomiędzy sąsiadującymi budynkami.

Nie zapominajmy, że powietrze pompy ciepła są również niesamowicie komfortowe w użytkowaniu. Urządzeniami od Neoheat są praktycznie w pełni zautomatyzowane, a do tego można obsługiwać je za pośrednictwem aplikacji mobilnej My Heat Pump.

Rodzina przed domem z pompą ciepła powietrze-powietrze

Jakie znaczenie ma głośność pompy ciepła?

Powietrzna pompa ciepła ustawiona na działce sąsiadującej z innymi zabudowaniami nie może generować dużego hałasu. Co na ten temat mówią zapisy prawne?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami dopuszczalny hałas na granicy działki to dla terenów zabudowy wielorodzinnej w porze dnia wynosi 55 dB, a w porze nocnej 45 dB. Natomiast na obszarze zabudowy jednorodzinnej hałas nie może przekraczać 50 dB w dzień i 40 dB w nocy. W myśl tego zapisu nie chodzi o jednorazowy pomiar, a o uśrednione wyniki okresowe (z 8 h pracy w czasie dnia oraz z 1 h pracy w przypadku nocy). Należy również pamiętać, że wraz z odległością natężenie dźwięku maleje, a odbywa się to proporcjonalnie do kwadratu odległości od źródła emisji hałasu. Dźwięk 10 m od swojego miejsca powstania będzie o ok. 20 dB cichszy niż 1 m od niego. To znacząca różnica, tym bardziej że z reguły nie umieszcza się jednostek zewnętrznych przy samej krawędzi działki.

Zależnie od parametrów głośności pompy ciepła, możliwe będzie jej zastosowanie w określonych warunkach zabudowy. Duże znaczenie ma to szczególnie przy małej powierzchni działki, im ciaśniejsza i bardziej zwarta zabudowa np. szeregowa, tym spełnienie tego warunku jest trudniejsze. Dlatego dla komfortu własnego oraz sąsiadów wybierając urządzenie, warto zwrócić uwagę na poziom natężenia wydawanych przez nie dźwięków i wybrać takie, które spełni założone wymagania akustyczne. Nowoczesne pompy ciepła Neoheat sprostają im bez żadnych problemów.

Cicha pompa ciepła powietrzna Neoheat

Pompy powietrzne przyjazne otoczeniu – tryb obniżonego poziomu głośności oraz praca nocna

Coraz wyższy poziom wiedzy z zakresu akustyki pomp ciepła pozwala w znacznym stopniu zadbać o to, aby ich praca nie była uciążliwa dla otoczenia. Źródłem dźwięku powietrznych pomp ciepła jest sprężarka, szczególnie podczas zmiany trybu pracy, przy większym zapotrzebowaniu budynku na ciepło np. zimą. W artykule: Powietrze pompy ciepła Neoheat – jak radzą sobie w minusowej temperaturze? bliżej przyjrzeliśmy się temu tematowi.

W mniejszym stopniu hałasować mogą także wentylator i parownik, a ponadto pozostałe elementy urządzenia czasem stanowią wtórne źródła dźwięku, które powstają na skutek przenoszenia drgań. Jednym z częściej stosowanych rozwiązań pozwalających osiągnąć niski poziom emitowanego przez urządzenie hałasu jest wyposażenie pomp ciepła w sprężarki inwerterowe, które obniżają prędkość obrotową, wpływając tym samym na cichszą pracę, oraz stosowania większych wentylatorów i parowników. Popularne jest także stosowanie nocnego trybu pracy z obniżaniem wydajności pompy ciepła, gdy wymagania dla głośności są zaostrzone.

Powietrzne pompy ciepła Eko Mono R290 Neoheat – cichsze od swoich poprzedników!

Właściwy dobór pompy ciepła pod względem emitowanego przez nią hałasu to jedna z istotniejszych rzeczy, o której trzeba pamiętać już na etapie doboru rozwiązania i wykonywania instalacji. Technologia stale się rozwija, dzięki czemu najnowsze serie pomp ciepła są znacznie cichsze od swoich poprzedników. Powietrzne pompy ciepła Neoheat do domów dzięki zastosowaniu wysokiej klasy komponentów i najnowocześniejszych inteligentnych rozwiązań technologicznych, to wyjątkowo ciche urządzenia spełniające rygorystyczne wymagania dotyczące głośności ich pracy. Neoheat nieustannie pracuje nad poprawą parametrów wydajności, stabilności oraz głośności urządzeń.

Dobrym przykładem jest bardzo cicha pompa ciepła Neoheat Eko Mono R290 w wersji 8, która dzięki zastosowaniu ekologicznego czynnika R290, wyposażeniu jej w inwerterową sprężarkę oraz duży wentylator i parownik, starannie zaprojektowaną bryłę urządzenia oraz podkładki antywibracyjne chroniące przed powstawaniem wibracji, ma poziom mocy akustycznej wynoszący do 34 dB(A) dla jednostki wewnętrznej oraz 57 dB(A) dla jednostki zewnętrznej. Generuje dźwięki o 10 dB mniejsze w porównaniu do jednostek split i jest to poziom ledwo słyszalny, porównywalny z głośnością wentylatora pokojowego, a więc zapewniając komfort i spokojny sen. Tak korzystne parametry sprawiają, że te wyjątkowo ciche pompy ciepła, są idealnym wyborem do montażu, nawet w gęstej zabudowie wielorodzinnej. Będą więc doskonałym wyborem dla inwestorów szukających szczególnie cichych urządzeń, które zapewnią komfort domownikom oraz sąsiadom.

Powietrzna pompa ciepła w towarzystwie fotela