Ciche pompy ciepła Neoheat – komfortowe rozwiązania dla Twojego domu

Głośność pracy to jeden z istotniejszych czynników, który trzeba brać pod uwagę, decydując się na pompę ciepła. Poziom hałasu jest nie tylko ważnym parametrem dla samych użytkowników tego typu rozwiązania grzewczego. Wyjątkowo głośne jednostki zewnętrzne potrafią bowiem wpływać negatywnie na najbliższe otoczenie – słyszeć mogą je np. nasi sąsiedzi. Dlaczego warto stawiać na ciche pompy ciepła oraz skąd w ogóle bierze się hałas podczas pracy tych urządzeń? Zapraszamy do przeczytania artykułu!

Istotne czynniki wpływające na wybór powietrznych pomp ciepła

Dlaczego tego typu systemy grzewcze stają się coraz popularniejsze w polskich domach? Pompy ciepła powietrze-woda wybierają przede wszystkim osoby świadome ekologicznie, a także te, które dostrzegają opłacalność takich inwestycji. Są to bowiem urządzenia zasilane bezpośrednio energią pochodzącą z natury. Mimo tego nie tracą na swojej wydajności i ergonomii ogrzewania. Ze względu na tani dostęp do źródeł odnawialnych pompy ciepła stały się doskonałą alternatywą dla paliw kopalnych, w tym gazu ziemnego czy węgla, których ceny poszybowały w górę. Dodatkowo korzystanie z pomp ciepła ogranicza negatywne zmiany klimatyczne, a także znacznie zmniejsza zanieczyszczenie powietrza.

Sprawność, niezawodność i komfort użytkowania powietrznych pomp ciepła Neoheat jest po części zasługą ich pełnego zautomatyzowania. Dzięki temu urządzenia możemy obsługiwać za pośrednictwem aplikacji mobilnej My Heat Pump! Mimo tylu rozwiązań pompy wciąż są tanie w montażu oraz eksploatacji, a wpływ na to mogą mieć chociażby liczne dofinansowania zarówno dla właścicieli nowych, jak i modernizowanych domów.

Rodzina przed domem z pompą ciepła powietrze-powietrze

Najlepsza pompa to cicha pompa ciepła!

Wysoka sprawność urządzenia to jednak nie wszystko, ponieważ generowany przez ten sprzęt hałas może przekreślać jego inne zalety. Warto pamiętać, że od tego, jak zbudowana jest jednostka zewnętrzna, będzie zależeć natężenie generowanego dźwięku. Przyszli inwestorzy powinni zatem zwrócić uwagę na to, że nie każda dostępna na rynku pompa ciepła jest wystarczająco cicha. Niski poziom hałasu generowanego przez układ ma natomiast ogromne znaczenie szczególnie na terenach zurbanizowanych. Z racji zmniejszających się powierzchni działek odległość między sąsiadującymi budynkami potrafi być zbyt mała, aby pompa ciepła wpisała się w obowiązujące przepisy. Dlatego też to ciche pompy ciepła są szczególnie poszukiwanymi modelami na rynku przez osoby chcące zapewnić sobie i otoczeniu maksymalny spokój.

Głośność pompy ciepła - co mówią przepisy?

Nieustanny hałas powyżej określonych norm na granicy działki może mieć istotny wpływ nie tylko na komfort mieszkańców, ale także na konstrukcję budynków (w przypadku np. zbyt silnych drgań). Z tego względu zaczęto prawnie regulować dopuszczalne natężenie hałasu.

Oto co mówią obecne przepisy

Dopuszczalny hałas na granicy działki:

  • dla terenów zabudowy wielorodzinnej:
    • w porze dziennej: 55 dB,
    • w porze nocnej: 45 dB,
  • dla terenów zabudowy jednorodzinnej:
    • w porze dziennej: 50 dB,
    • w porze nocnej: 40 dB,

Są to uśrednione wyniki okresowe z 8 godzin pracy w trakcie dnia oraz 1 godziny w nocy. Nieprawidłowo zainstalowana lub zbyt głośna pompa ciepła może przekraczać te normy, tym bardziej jeśli powierzchnia działki nie jest zbyt duża, a sama zabudowa zabudowa za bardzo zwarta. Warto zwrócić na to uwagę, inwestując w ciche pompy ciepła. Nowoczesne rozwiązania od Neoheat spełniają założone wymagania akustyczne, dzięki trybowi obniżonego poziomu głośności.

Cicha pompa ciepła powietrzna Neoheat

Neoheat – pompy powietrzne z trybem obniżonego poziomu głośności

Aby zrozumieć, dlaczego pracy jednostki towarzyszą głośne dźwięki, warto znać jej podstawowe elementy oraz zasadę ich działania. Powietrzne pompy ciepła generują hałas szczególnie podczas zmiany trybu pracy, a jego źródłem jest sprężarka. To właśnie z jej powodu w okresie zimowym zwiększone zapotrzebowanie na ciepło może przyczyniać się do głośniejszej pracy pomp. Tu jednak po więcej szczegółów odsyłamy do naszego wcześniejszego artykułu: „Powietrze pompy ciepła Neoheat – jak radzą sobie w minusowej temperaturze?”.

Zespół Neoheat od lat poszerzał swoją wiedzę z zakresu akustyki pomp ciepła, aby maksymalnie zniwelować hałas generowany nie tylko przez sprężarkę, ale także wentylator, parownik czy inne elementy urządzenia, które są wtórnym źródłem dźwięku (przenoszonego na skutek drgań). Z tego też względu wyposażyliśmy pompy ciepła w sprężarki inwerterowe, które posiadają układ regulacji prędkości obrotowej, a to z kolei ma realny wpływ na cichszą pracę urządzenia. Dodatkowo zaczęliśmy stosować większe wentylatory i parowniki, a dzięki wbudowanej opcji nocnego trybu pracy istnieje możliwość niewielkiego obniżenia wydajności pompy ciepła w zamian za zniwelowanie hałasu urządzenia.

Powietrzne pompy ciepła Eko Mono R290 Neoheat – modele cichsze niż kiedykolwiek

Każdy inwestor powinien pamiętać o emitowanym przez pompy ciepła hałasie już na etapie doboru odpowiedniego urządzenia, a także przy późniejszej instalacji. Warto wiedzieć, że pod względem natężenia dźwięku również można skutecznie zaplanować przestrzeń wokół jednostki zewnętrznej w taki sposób, aby oddziaływała ona na otoczenie w jak najmniejszym stopniu. Co więcej, najnowsze pompy ciepła Neoheat są znacznie cichsze od poprzednich modeli, dzięki czemu można je bez przeszkód wybierać do domów jedno- i wielorodzinnych. Pozwala to na wykorzystanie ich nawet w wyjątkowo ciasnej zabudowie jako nietypowe rozwiązania – montując je w mieszkaniach bądź wewnątrz budynków, w specjalnie do tego dostosowanych pomieszczeniach. Inteligentne, wysokojakościowe systemy sprawiły, że ciche pompy ciepła Neoheat bez problemu wpisują się w wyżej wymienione parametry.

Nasz zespół nieustannie pracuje nad optymalizacją urządzeń pod kątem stabilności i głośności, czego efektem jest chociażby bardzo cicha pompa ciepła Neoheat Eko Mono R290 w wersji 8 , która poza wcześniej wspomnianymi zabiegami niwelowania hałasu ma także podkładki antywibracyjne, jeszcze bardziej zmniejszające drgania. Moc akustyczna tej pompy ciepła wynosi do 34 dB (A) dla jednostki wewnętrznej oraz 57 dB (A) dla jednostki zewnętrznej. Jej głośność (o 10 dB mniejszą od wersji Split) można porównać z pracą wentylatora pokojowego. To najlepsze rozwiązanie dla osób ceniących sobie komfort swój i swoich sąsiadów.

Powietrzna pompa ciepła w towarzystwie fotela