Głośność pracy to jeden z istotniejszych czynników, który trzeba brać pod uwagę, kupując pompę ciepła. Dlaczego warto o tym pamiętać oraz skąd bierze się hałasowanie urządzenia? Zapraszamy do przeczytania artykułu!
Pompy ciepła powietrze-woda cieszą się przede wszystkim sympatią osób będących „eko”. Są to bowiem urządzenia zasilane bezpośrednio energią pochodzącą z natury. Mimo tego nie tracą na swojej wydajności i ergonomii ogrzewania. Ze względu na tani dostęp do źródeł odnawialnych pompy ciepła stały się doskonałą alternatywą dla paliw kopalnych, w tym gazu ziemnego czy węgla, których ceny poszybowały w górę. Dodatkowo korzystanie z pomp ciepła ogranicza negatywne zmiany klimatyczne, a także znacznie zmniejsza zanieczyszczenie powietrza.
Sprawność, niezawodność i komfort użytkowania powietrznych pomp ciepła Neoheat jest po części zasługą ich pełnego zautomatyzowania. Dzięki temu urządzenia możemy obsługiwać za pośrednictwem aplikacji mobilnej My Heat Pump! Mimo tylu rozwiązań pompy wciąż są tanie w montażu i eksploatacji, a wpływ na to mogą mieć, chociażby liczne dofinansowania zarówno dla właścicieli nowych, jak i modernizowanych domów.
Przyszli inwestorzy powinni jednak zwrócić uwagę na to, że nie każda dostępna na rynku pompa ciepła jest wystarczająco cicha, co może mieć ogromne znaczenie szczególnie na terenach zurbanizowanych. Z racji zmniejszających się powierzchni działek odległość między sąsiadującymi budynkami potrafi być zbyt mała, aby pompa ciepła wpisała się w obowiązujące przepisy.
Nieustanny hałas powyżej określonych norm na granicy działki może mieć istotny wpływ nie tylko na komfort i zdrowie psychiczne mieszkańców, ale także na konstrukcję budynków. Z tego względu zaczęto prawnie regulować dopuszczalne natężenie hałasu.
Dopuszczalny hałas na granicy działki:
Są to uśrednione wyniki okresowe z 8 godzin pracy w trakcie dnia oraz 1 godziny w nocy. Nieprawidłowo umieszczona lub zbyt głośna pompa ciepła może przekraczać te normy, tym bardziej jeśli powierzchnia działki nie jest zbyt duża, a sama zabudowa jest bardziej zwarta i ciaśniejsza. Warto zwrócić na to uwagę, inwestując w ciche pompy ciepła. Nowoczesne rozwiązania od Neoheat spełniają założone wymagania akustyczne, dzięki trybowi obniżonego poziomu głośności.
Powietrzne pompy ciepła generują hałas szczególnie podczas zmiany trybu pracy, a jego źródłem jest sprężarka. W okresie zimowym zwiększone zapotrzebowanie na ciepło może powodować głośniejszą pracę pomp. Tu jednak po więcej szczegółów odsyłamy do naszego wcześniejszego artykułu: Powietrze pompy ciepła Neoheat – jak radzą sobie w minusowej temperaturze?.
Zespół Neoheat od lat poszerzał swoją wiedzę z zakresu akustyki pomp ciepła, aby maksymalnie zniwelować hałas generowany nie tylko przez sprężarkę, ale także wentylator, parownik czy inne elementy urządzenia, które są wtórnym źródłem dźwięku (przenoszonego na skutek drgań). Z tego też względu wyposażyliśmy pompy ciepła w sprężarki inwerterowe, które obniżają prędkość obrotową, a to z kolei ma realny wpływ na cichszą pracę urządzenia. Dodatkowo zaczęliśmy stosować większe wentylatory i parowniki, a dzięki wbudowanej opcji nocnego trybu pracy istnieje możliwość niewielkiego obniżenia wydajności pompy ciepła w zamian za zniwelowanie hałasu urządzenia.
Każdy inwestor powinien pamiętać o emitowanym przez pompy ciepła hałasie już na etapie doboru odpowiedniego urządzenia, a także przy późniejszej instalacji. Najnowsze pompy ciepła Neoheat są znacznie cichsze od poprzednich modeli, dzięki czemu można je bez przeszkód wybierać do domów jedno- i wielorodzinnych. Inteligentne, wysokojakościowe rozwiązania sprawiły, że pompy Neoheat bez problemu wpisują się w wyżej wymienione parametry.
Nasz zespół nieustannie pracuje nad optymalizacją urządzeń pod kątem stabilności i głośności, czego efektem jest, chociażby bardzo cicha pompa ciepła Neoheat Eko Mono R290 w wersji 8, która poza wcześniej wspomnianymi zabiegami niwelowania hałasu ma także podkładki antywibracyjne, jeszcze bardziej zmniejszające drgania. Moc akustyczna tej pompy ciepła wynosi do 34 dB (A) dla jednostki wewnętrznej oraz 57 dB (A) dla jednostki zewnętrznej. Jej głośność (o 10 dB mniejszą od wersji split) można porównać z pracą wentylatora pokojowego. To najlepsze rozwiązanie dla osób ceniących sobie komfort swój i swoich sąsiadów.