Pompy ciepła to ekologiczne i najbardziej efektywne rozwiązanie, jakie możemy wybrać do ogrzewania budynków i podgrzania ciepłej wody użytkowej. Pompy ciepła czerpią energię z natury i nie emitują zanieczyszczeń do atmosfery, a w dodatku ich koszty eksploatacyjne są bardzo niskie.
Istnieje wiele typów pomp ciepła, których cechami wyróżniającymi są źródła pozyskania energii:
Spróbujmy więc sprawdzić, jakie są możliwości, jeśli jest planowana instalacja zewnętrznej pompy ciepła powietrze-woda?
Pompa ciepła jest urządzeniem grzewczym, które bazuje na energii cieplnej znajdującej się w gruncie, powietrzu lub wodzie. Działanie tego urządzenia opiera się na przemianach fizycznych, które zachodzą w urządzeniu. Do wspomnianych przemian fizycznych zalicza się: parowanie, skraplanie, sprężenie oraz rozprężenie. Ze względu na wiele zalet, które posiadają pompy ciepła, jest to coraz popularniejsze rozwiązanie, które jest wybierane przez coraz większą liczbę osób.
Różnorodność dostępnych technologii sprawia, że czasem trudno wybrać system, który będzie odpowiadał naszym potrzebom. Pytania, które przychodzą nam do głowy podczas wyboru optymalnego źródła ogrzewania, sprowadzają się do tego, czym, różnią się pompy gruntowe od powietrznych? Dlatego poniżej opisujemy najważniejsze różnice tych dwóch najbardziej popularnych typów pomp ciepła.
Pompa ciepła gruntowa – montuje się ją wewnątrz budynku jest trochę bardziej wymagająca w montażu niż pompa ciepła powietrzna. Wymaga stworzenia odwiertów pionowych bądź wykopów poziomych, to na pewno wiążę się z posiadaniem dość dużej działki i poniesieniem dodatkowych kosztów za odwierty czy prace koparkowe.
Pompa ciepła powietrze-woda – jedyne czego potrzebują to wygospodarowanie miejsca w ogrodzie, na balkonie bądź ścianie zewnętrznej budynku na umieszczenie agregatu. Porównując koszty inwestycyjne, powietrzna pompa ciepła zdecydowanie jest najtańszym rozwiązaniem, jej cena z montażem potrafi być ponad dwukrotnie niższa od ceny gruntowej pompy ciepła.
Jeżeli wiemy już na czym polega działanie pompy ciepła oraz jaka jest różnica między powietrzną, a gruntową, to zostało nam jeszcze kolejne zagadnienie. Pompa ciepła split czy monoblok? Pompy ciepła powietrze-woda wyróżniają dwa modele urządzeń. Tak naprawdę to jedna i ta sama pompa, jednak różnica tkwi w budowie jednostek oraz montażu.
Pompy ciepła split składają się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej połączonych ze sobą przewodami z czynnikiem chłodniczym. W jednostce zewnętrznej znajduje się wentylator, parownik – czyli wymiennik ciepła powietrze zewnętrze/freon oraz sprężarka. Jednostka wewnętrzna składa się natomiast ze skraplacza, czyli wymiennika ciepła freon/woda oraz pompy obiegowej, która tłoczy wodę grzewczą do instalacji odbiorczej. Miejsce montażu powietrznej pompy ciepła należy dobrać tak, aby pompa nie była narażona na silny wiatr, jednocześnie nic nie ograniczało swobodnego przepływu powietrza. Ważne jest również aby straty przesyłu energii z jednostki zewnętrznej były jak najmniejsze, a hałas podczas pracy urządzenia nie zakłócał komfortu użytkowników. Montaż pompy ciepła split zgodnie z Dyrektywą Unijną [1] musi być realizowany przez wykonawcę, legitymującego się uprawnieniami F-gazowymi.
Pompa ciepła monoblok są łatwiejsze w montażu, ponieważ składają się tylko z jednej jednostki montowanej na zewnątrz i sterownika umieszczonego w dowolnym miejscu w budynku. Kompletny układ chłodniczy znajduje się we wnętrzu urządzenia, a więc instalacja wymaga tylko podłączenia centralnego ogrzewania. W takiej obudowie znajduje się wyłącznie moduł hydrauliczny zasilający instalację grzewczą. To rozwiązanie, ze względu na niewielkie rozmiary urządzeń, gwarantuje dużą oszczędność przestrzeni. Nośnikiem energii między instalacją a monoblokiem jest woda, takie połączenie musi zostać wykonane w osłonie termoizolacyjnej. Pompy ciepła monoblok to estetyczne, zaizolowane termicznie i akustycznie urządzenia, dzięki czemu są dużo cichsze od urządzeń split. Co za tym idzie, że są droższe w produkcji i droższe w zakupie dla inwestora – ale wygodniejsze w montażu i tańsze w eksploatacji. Z racji, że nie wykonuje się tutaj procedury napełniania pompy czynnikiem chłodniczym (jest on fabrycznie napełniony) – można je montować bez posiadania certyfikatu f-gazowego.
Zobacz nowoczesne urządzenia, które są obecnie najbardziej ekonomicznym systemem grzewczym i są przyjazne dla środowiska.
Dużą zaletą pomp ciepła monoblok jest brak problemów ze szczelnością układu i łatwiejszy montaż niewymagający uprawnień f-gaz. Natomiast w pompie ciepła Split nie trzeba z kolei martwić się o zamarznięcie wody w wymienniku, ponieważ instalacja hydrauliczna znajduje się wewnątrz budynku. Kompleksowa budowa pompy monoblok nie wymaga stworzenia specjalnego miejsca w domu dla zainstalowania jednostki wewnętrznej.
Czy zdecydujemy się na pompę ciepła split czy monoblock, to i tak wiadomo, że będzie to bardzo dobry wybór zarówno w przypadku wymiany systemu ogrzewania w istniejącym budynku, jak i instalacji w nowo powstałym domu.
Pompy ciepła współpracują z różnymi odbiornikami ciepła: grzejnikami, ogrzewaniem podłogowym, czy klimakonwektorami, co pozwala dostosować metodę dostarczania ciepła do preferencji użytkownika bądź w przypadku zmiany ogrzewania, nie wymusza wymiany odbiorników.
Ogrzewanie domu pompą ciepła może przynosić Ci korzyści przez cały rok. Nowoczesne urządzenie zapewni ogrzewanie, dostarczając ciepło w sposób preferowany przez domowników.
Podczas wyboru systemu ogrzewania nieruchomości warto zwrócić uwagę nie tylko na koszty, ale także na zalety i wady poszczególnych urządzeń, które są obecnie dostępne na rynku. Jeśli podejmiesz świadomą decyzję, to możesz uniknąć częstych napraw czy nawet wymiany instalacji na nową, a do tego cieszyć się wydajnym urządzeniem, którego koszty eksploatacji są niskie.
Nasze pompa ciepła wyróżniają się wysoką klasą efektywności energetycznej A++/A+ i spełniają wymogi programu Czyste Powietrze. Dofinansowanie maksymalne, jakie zapewnia rząd do zakupu, wynosi 18 000 zł. Dodatkowo można otrzymać dotację na montaż i osprzęt.
Budowa nowego domu, czy przebudowa instalacji z wykorzystaniem pompy ciepła jest bardzo opłacalna. Pompa ciepła Neoheat została nagrodzona Liderem Instalacji w kategorii: Odnawialne Źródła Energii. Organizatorzy docenili jej innowacyjność, energooszczędność i konstrukcję. Popularność marki Neoheat rośnie z roku na rok, a więcej o jej użytkowaniu można dowiedzieć się z filmu z realizacji:
Pompy ciepła typu powietrze/woda działają, pozyskując energię z atmosfery, a więc z niewyczerpalnego źródła. Pompa pobiera energię cieplną poprzez wymienniki z powietrza na zewnątrz i przekazuje ją do obiegu grzewczego. Proces odbierania energii cieplnej oraz jej przekazywania możliwy jest dzięki wymianie ciepła i zmianie stanu skupienia czynnika chłodniczego. Temperatura czynnika jest na tyle duża, że może ogrzewać wodę w obiegu grzewczym. Zastosowanie pompy ciepła w budynku podnosi energooszczędność obiektu, dzięki czemu jest to rozwiązanie cieszące się coraz większą popularnością.
Mówiąc o pompach ciepła powietrze/woda możemy wyróżnić dwa modele urządzeń – split i monoblok. Główna różnica tkwi w budowie obu tych urządzeń oraz w sposobie montażu. Pompa ciepła split składa się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej, które połączone są ze sobą przewodami z czynnikiem chłodniczym. Miejsce montażu pompy powietrznej należy dobrać w taki sposób, aby pompa nie była narażona na silne podmuchy wiatru, a jednocześnie nic nie ograniczało swobodnego przepływu powietrza. Pompa ciepła monoblok jest łatwiejsza w montażu, ponieważ składa się tylko z jednej jednostki montowanej na zewnątrz i sterownika umieszczonego w dowolnym miejscu w budynku. Kompletny układ chłodniczy znajduje się we wnętrzu urządzenia, a więc instalacja wymaga tylko podłączenia centralnego ogrzewania. Pompy ciepła monoblok to urządzenia o stosunkowo niewielkim rozmiarze, które są także estetyczne.
Pompy ciepła cechują się niskimi kosztami eksploatacyjnymi, możliwością dofinansowania inwestycji, coraz większą dostępnością urządzeń oraz ekologią. Pompa ciepła zapewnia ogrzewanie przez cały rok, a także podgrzewa wodę użytkową. Pompy ciepła ograniczają ilość szkodliwych substancji w atmosferze oraz pozyskują energię z powietrza, a więc korzystają z darmowego źródła energii. Jest to rozwiązanie, które może przypaść do gustu nawet najbardziej wymagającym inwestorom, którzy szukają nowoczesnego oraz wydajnego sposobu na ogrzanie nieruchomości, oraz wody użytkowej.