Pompa ciepła – czy warto?

Pompy ciepła to coraz bardziej popularny system ogrzewania w naszym kraju. Dzieje się tak z uwagi na większą dostępność urządzeń, niskie koszty eksploatacyjne i możliwości dofinansowania inwestycji.

Instalacja tego urządzenia grzewczego dedykowana jest zarówno do nowych budynków, jak i tych wieloletnich. Wybór wydajności pompy będzie zależny głównie od powierzchni budynku i jego ocieplenia.

Patrząc na zmieniającą się rzeczywistość, problem globalnego ocieplenia klimatu, nowe wytyczne dotyczące budownictwa i możliwości uzyskania dofinansowania, decyzja o wyborze odpowiedniego ogrzewania jest bardzo ważna. W poniższym wpisie zastanowimy się czy warto inwestować w pompę ciepła. Odpowiemy także na pytanie, co wybrać i jak działa pompa ciepła?

Co to jest pompa ciepła?

Pompa ciepła to urządzenia grzewcze, które bazują na energii cieplnej znajdującej się w gruncie, powietrzu, a także wodzie. Zasada działania pompy ciepła opiera się na przemianach fizycznych, które zachodzą w samym urządzeniu. Zalicza się do nich m.in. parowanie, sprężenie, skraplanie, a także rozprężenie. Zastosowanie pompy ciepła podnosi energooszczędność budynku, nic więc dziwnego, że to rozwiązanie cieszy się rosnącą popularnością. Jak działa pompa ciepła? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź poniżej!

Ekologiczna pompa ciepła Neoheat w łazience

Pompa ciepła a ogrzewanie tradycyjne – zasady działania?

Żeby lepiej zrozumieć działanie pompy ciepła warto się najpierw dowiedzieć w jaki sposób funkcjonują tradycyjne systemy ogrzewania. W tradycyjnym ogrzewaniu do ocieplenia budynku wykorzystuje się olej, gaz, paliwa stałe lub elektryczność. Podstawą działania pieca jest spalanie paliwa, które w efekcie wytwarza wysoką temperaturę. To prosty system, jednak wyjątkowo nie ekonomiczny i nieoszczędny. Dlaczego?

Żeby uzyskać w pomieszczeniu temperaturę ok. 20 stopni Celsjusza, do której jesteśmy przyzwyczajeni, kocioł grzewczy musi nagrzać się do 1500 stopni. Jest to marnotrawstwo energii, które możemy ograniczyć właśnie przy pomocy pompy ciepła.

Pompa ciepła nie wytwarza energii, w tradycyjnym rozumieniu tego słowa. Nie wykorzystuje także procesów spalania, a tym samym paliw, węgla lub oleju. Dzięki temu możemy się także pozbyć skutków ubocznych, jakimi są spaliny, kurz i popiół. Jak więc działają pompy ciepła?

Pompy ciepła do ogrzania pomieszczenia wykorzystują energię zgromadzoną w środowisku naturalnym. Może być to woda, grunt i powietrze. To najefektywniejszy sposób na ogrzanie mieszkania, który jednocześnie jest wyjątkowo ekologiczny i nieingerujący w środowisko. Jednak to nie jedyna zaleta pompy ciepła. Dzięki temu, że pompa ciepła wykorzystuje naturalne źródła energii, możemy zaoszczędzić także miejsce w domu. Nie będziemy potrzebować kotłowni ani przestrzeni na skład opału.

Jak działa pompa ciepła?

Pompy ciepła Neoheat to pompy powietrzne, co oznacza, że pozyskują energię z powietrza. Zasada działania pomp ciepła nie należy do przesadnie skomplikowanych. Dzięki procesowi przemiany termodynamicznej urządzenia z 1 kW energii elektrycznej wytwarzają od 3 do 5 kW energii cieplnej niezbędnej do ogrzania domu i C.W.U. Pompa ciepła powietrzna wykorzystuje prąd do napędu sprężarki w przeciwieństwie do pieców elektrycznych, u których do wytworzenia 1 kW energii cieplnej potrzeba 1 kW energii elektrycznej.

Pompa ciepła powietrzna nie wymaga budowy dolnego źródła ciepła, a więc inwestycja nie wymaga posiadania odpowiednio dużej działki czy dostępu do nadających się do wykorzystania wód, co znacznie zmniejsza koszty inwestycyjne. Urządzenie składa się z dwóch jednostek. Agregat umieszczony na zewnątrz budynku i jednostka wewnętrzna, która znajduje się w jego środku. Połączone są ze sobą przewodami, które przewodzą czynnik chłodniczy.

Różne pompy ciepła Neoheat

Pompa ciepła – dla kogo?

Czy wiesz, że aż 2/3 kosztów utrzymania budynku związane jest z ogrzewaniem? Ogrzewanie budynku – w tym domu – tradycyjnymi metodami, takimi jak piec węglowy, to nie tylko nieekologiczne, ale także drogie rozwiązanie. Szczególnie w zimę. W dodatku źródło ciepła jakim jest piec węglowy wymaga ciągłej pracy. Żeby dom był nagrzany trzeba stale dorzucać węgiel lub groszek – nawet w nocy. To niewygodne rozwiązanie, które powoli odchodzi do lamusa.

Najlepszą alternatywą stają się za to pomy ciepła, które zapewniają stosunkowo niskie koszty ogrzewania nawet przez 50 lat. Co ważniejsze pompy wykorzystywane do ogrzewania budynku są nie tylko wytrzymałe, ale także oszczędne i przyjazne dla środowiska, co jest szczególnie ważnym aspektem we współczesnym świecie.

Na przestrzeni ostatnich kilku lat ceny pomp ciepła zaczęły spadać. Nadal są sporą inwestycją, jednak szybko się zwracają.

Pompy ciepła montuje się zarówno:

 • w domach jednorodzinnych,
 • budynkach mieszkalnych,
 • jak i w budownictwie komunalnym i przemysłowym.

Innymi słowy ogrzewanie domu pompą ciepła to rozwiązanie dla każdej osoby lub grupy osób, która chce zaoszczędzić na ogrzewaniu i przerzucić się na ekologiczne rozwiązania.

Pompy ciepła – czy warto w nie zainwestować?

Dom ogrzewany pompą ciepła to korzyści przez cały rok. Pompa ciepła zapewnia ogrzewanie, dostarczając ciepło w sposób preferowany przez użytkownika. W tym systemie układ grzewczy pozwala na zastosowanie kilku różnych odbiorników (np. ogrzewanie podłogowe i grzejniki albo grzejniki i klimakonwektory), z opcją ustawienia odrębnych temperatur na każdym z nich. Pompa ciepła służy także do podgrzewania wody użytkowej, przy bardzo korzystnych warunkach roboczych.

W ofercie Iglotech znajdują się pompy ciepła z wbudowanymi zbiornikami, a także zbiorniki kompatybilne z urządzeniami. W urządzeniach wykorzystano zawory 4-drogowe. Dodatkowym atutem pompy ciepła Neoheat jest opcja chłodzenia w upalne dni, co oznacza, że z powodzeniem urządzenie zastąpi klimatyzację, której instalacja wymagałaby stworzenia dodatkowego układu.

Wybierając system ogrzewania powinno się zwrócić uwagę nie tylko na koszty inwestycyjne. Ogrzewanie domu to istotna sprawa i będzie nam służyć przez lata, a więc przed zakupem należy dokładnie przeanalizować zalety i wady urządzenia, a także sprawdzić efektywność, aby ograniczyć koszty eksploatacyjne.

Zalety pomp ciepła

Pompa ciepła posiada liczne zalety, które sprawiają, że korzystanie z niej staje się opłacalne.

Co dokładnie można do nich zaliczyć?

 • Kompaktowa budowa pompy ciepła Neoheat sprawia, że urządzenie nie wymaga stworzenia dedykowanego miejsca instalacji (kotłowni) i przestrzeni na przechowywanie surowca tj. węgiel czy ekogroszek.
 • W przypadku budowy domu należy odliczyć koszty stworzenia komina, którą potrafią wynieść nawet 6 000 zł. Komin w przypadku instalacji pompy ciepła jest zbędny.
 • Obsługa pomp ciepła wymaga tylko nastawienia preferowanej temperatury. Użytkownik oszczędza czas i energię, ponieważ nie musi doglądać urządzenia, czy uzupełniać surowiec.
 • Brak zanieczyszczeń, które są skutkiem użytkowania tradycyjnego ogrzewania. Pompy ciepła nie generują nieprzyjemnego i niekorzystnego dla zdrowia dymu, który wynika z procesu spalania.
 • Pompa ciepła pozyskuje energię z powietrza, a więc korzysta z darmowego źródła, co sprawia, że koszty ogrzewania są bardzo niskie, a przy wykorzystaniu fotowoltaiki mogą wynosić nawet 0 zł.
 • Pompa ciepła może służyć przez cały rok. Ogrzewa, podgrzewa wodę użytkową, a także może chłodzić w upalne dni.
 • Na rozwiązania ekologiczne przysługują dofinansowania. Obecnie istniejąca propozycja dotacji oferowanej przez samorządy, a także główny program rządowy: Czyste Powietrze pozwala otrzymać dofinansowanie na pompę ciepła.
 • Sterowanie proste i przejrzyste dzięki dotykowemu sterownikowi. Kontrola temperatury w domu może odbywać się za pomocą Wi-Fi.
 • Ogranicza ilość szkodliwych substancji w atmosferze.

Ile kosztuje pompa ciepła?

Trudno jednoznacznie oszacować koszt pompy ciepła. Jest on zależy od kilku czynników, w tym m.in. powierzchni budynku czy rodzaju urządzenia. Całościowy koszt całej instalacji wraz z pompą ciepła zaczyna się od ok. 20 tysięcy wzwyż. Dobrą informację stanowi fakt, że można uzyskać dofinansowanie na jej zakup. Co jednak istotne, aby otrzymać dofinansowanie na pompę ciepła, trzeba spełnić określone warunki.

Tutaj także warto dowiedzieć się ile kosztuje ogrzewanie pompą ciepła. W skali roku powietrzne pompy ciepła kosztują od 2000 do 3000 zł. To o wiele mniej niż ogrzewanie piecem gazowym, którego koszty mogą wynieść nawet ponad 10 000 zł. Działanie pompy ciepła pozwoli na zaoszczędzenie dużych pieniędzy.

Dofinansowanie na pompę ciepła

Pompy ciepła Neoheat spełniają wysokie wymagania rządowego programu „Czyste Powietrze”. Czyste Powietrze dedykowane jest dla wszystkich, którzy chcą wymienić nieefektywne ogrzewanie. Wysokość dofinansowania zależna jest od zarobków. Beneficjenci zostali podzieleni na dwie grupy. Zarówno jedna, jak i druga grupa może uzyskać dofinansowanie na ten sam cel: wymiana starego pieca, zakup i montaż pomp ciepła, docieplenie budynku i inne wymienione w regulaminie dostępnym na stronie WFOŚiGW. Inwestorzy, których dochód nie przekracza 100 000 zł rocznie (liczony jest bez przeliczenia na członka gospodarstwa) mogą liczyć na dofinansowanie w maksymalnej wysokości 9 000 zł w przypadku zakupu pomp ciepła powietrze/woda. Beneficjenci z przysługującym dofinansowaniem na pompę ciepła o podwyższonym poziomie mogą liczyć na maksymalną kwotę dotacji nawet 18 000 zł dla zakupu pomp. W maju 2020 roku nastąpiły zmiany w programie, które przyniosły korzyści w kwestii przyspieszenia wypłat i uproszczenia procesu składania wniosków.

Program Czyste Powietrze Logotyp

Jaką pompę ciepła wybrać?

Aby odpowiednio wybrać pompę ciepła, trzeba wyliczyć zysk ciepła dla swojego budynku. Tego typu obliczenia może wykonać między innymi instalator bądź architekt w trakcie projektowania całej inwestycji.

Jedna z najważniejszych danych to:

 • powierzchnia budynku,
 • jaką izolację posiada dom,
 • z jakich materiałów budowlanych jest budynek i z jakiego roku.

W ofercie Iglotech znajdują się pompy ciepła o różnej wydajności, funkcjonalności, z wbudowanym zbiornikiem bądź bez niego.

Dowiedz się więcej na ten temat!

Budowa nowego domu, czy przebudowa instalacji z wykorzystaniem pompy ciepła jest bardzo opłacalna. Pompa ciepła Neoheat została nagrodzona Liderem Instalacji w kategorii: Odnawialne Źródła Energii. Organizatorzy docenili jej innowacyjność, energooszczędność i konstrukcję. Popularność marki Neoheat rośnie z roku na rok, a więcej o jej użytkowaniu można dowiedzieć się z filmu z realizacji:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania Klientów

Jak działa pompa ciepła powietrzna?

Źródłem energii dla powietrznej pompy ciepła jest pozyskiwanie powietrza zewnętrznego, które następnie transportowane jest do środka. Powietrze ogrzewane jest dzięki procesom przemiany termodynamicznej. Zasady działania pompy ciepła są podobne do klimatyzacji, tylko zamiast chłodzić pomieszczenie, ogrzewa je.

Ile kosztuje pompa ciepła?

Nie jest to tania inwestycja, jednak opłacalna. Koszty szybko się zwracają, a co ważniejsze na instalację pompy ciepła można dostać dofinansowanie. Powietrzna pompa ciepła korzysta z uzupełniającego źródła ciepła – np. grzałki elektrycznej, dlatego trzeba doliczyć jeszcze koszty eksploatacyjne.

Gdzie mogę zamontować pompę ciepła?

Pompy ciepła montuje się zarówno w domach jednorodzinnych, jak i budynkach mieszkalnych oraz budownictwie komunalnym i przemysłowym. Ogrzewanie pompą ciepła to dobre rozwiązanie do każdego typu budynków. Co ważniejsze dla montażu pompy ciepła nie ma znaczenia czy budynek jest stary czy nowy.