Dlaczego pompa ciepła? Porównanie systemów grzewczych

Projektowanie wymarzonego domu wymusza na nas konieczność skupienia się na wielu aspektach i szczegółach. Jednym z priorytetów będzie wybór ogrzewania, które ma nam zapewnić komfort rozumiany jako optymalna temperatura we wnętrzu oraz mało wymagającą obsługę. Na rynku ogrzewnictwa obecnie mamy duży wybór metod dostarczania ciepła do domu są to tradycyjne piece węglowe i te nowocześniejsze rozwiązania jak ekogroszek, kotły olejowe, pompy ciepła, czy gaz.

Od paru już lat jednym z głównych aspektów decydujących o zakupie sprzętu wyposażenia domu jest przyjazność dla środowiska oraz wysokość konsumpcji energii. Warto tu zwrócić uwagę na pompy ciepła i ogrzewania gazem. Jako alternatywa dla tradycyjnych systemów grzewczych posiadają wiele zalet.

Pompa ciepła a gaz

Ograniczenia wynikające z powierzchni domu nie zawsze pozwalają na wygospodarowanie odpowiedniego miejsca na kotłownię. Wspólną zaletą obu systemów grzewczych, które wyróżniają się na tle innych pracują w czystości, nie produkują popiołu ani żadnych zanieczyszczeń przez co nie wymagają wygospodarowania od użytkownika specjalnego pomieszczenia. Oba te urządzenia pracują cicho, nie zakłócają spokoju domowników. Pompy ciepła i kotły gazowe są systemami bezobsługowymi co pozwala zaoszczędzić czas.

W ofercie Iglotech znajdują się pompy ciepła o różnej wydajności, funkcjonalności, z wbudowanym zbiornikiem bądź bez niego.

  • pracują w czystości,
  • nie produkują popiołu ani żadnych zanieczyszczeń,
  • nie wymagają wygospodarowania specjalnego pomieszczenia,
  • pracują cicho,
  • nie zakłócają spokoju domowników,
  • są systemami bezobsługowymi – co pozwala zaoszczędzić czas.

W przypadku tradycyjnego systemu ogrzewania kotłem węglowym, na jego obsługę (przenoszenie surowca, rozpalanie w piecu, dorzucanie surowca i czyszczenie) tracimy ok. 1 h dziennie, w przypadku kotłów na pellet i ekogroszek będzie to mniej czasu, średnio ok. 1,5 h tygodniowo, w zależności od rodzaju kotła i wielkości podajnika. Najlepiej w tym zestawieniu wypadną kotły olejowe, gazowe i pompy ciepła, które są praktycznie bezobsługowe, czas poświęcimy tylko na programowanie i zmiany temperatur.

Wybierz nowoczesne pompy ciepła do swojego domu i zaoszczędź swój czas. Pompy ciepła są bezobsługowe i nie zakłócają spokoju domowników.

Ogrzewanie. Różnice kosztów inwestycyjnych

W Polsce najbardziej popularny wciąż jest zakup pieca na surowce typu węgiel, drewno, miał węglowy czy pellet. Ceny takich nowych kotłów wahają się od 6 000 do 18 000 zł w zależności od jakości i wykorzystywanego do ogrzewania surowca, ale nie wolno nam zapomnieć, że są to kotły odpowiedzialne za emisję szkodliwych związków do naszej atmosfery i powstawanie smogu. Wiele osób decyduje się na instalacje gazową , w których do kosztów inwestycyjnych należy doliczyć przyłącze. Przyłącze gazowe w zależności od możliwości, długości połączenia, wraz z projektem, usługami geodezyjnymi mogą wynieść od 5 000 do nawet 9000 zł. Jeśli nie ma możliwości stworzenia przyłącza, to należy zakupić zbiornik ok. 8 000 zł, bądź wynająć go. Zatem koszt sumaryczny kotłowni gazowej wyniesie od 13 000 do 20 000 zł, wliczając do wcześniejszych kwot koszt zakupu kotła.

Pompa ciepła kojarzy się z dużą inwestycją, może wynika to z braku informacji o nich. O wiele droższa jest gruntowa pompa ciepła, gdzie konieczne jest wykonanie odwiertów. Tańszym rozwiązaniem jest pompa powietrzna. Koszt pompy ciepła powietrze/woda Neoheat, która nie wymaga odwiertów, dla nowego domu o powierzchni ok. 100 m2 wynosi 19 400 zł w przypadku pompy ciepła Eko 9kW i 28 300 zł pompy ciepła Standard 8kW. Przy wyborze pompy ciepła odchodzą nam również koszty stworzenia komina.

Na każdy z powyższych systemów grzewczych, oprócz pieców na węgiel, drewno, czy miał, przysługuje dofinansowanie rządowe z Programu Czyste Powietrze.

Każda instalacja, aby była ekonomiczna i ekologiczna musi być dopasowana do potrzeb. Wydajna praca urządzeń to także świadomość inwestora, co posiada i jak to wykorzystać. Aby tak się jednak stało, wiele czynników musi ze sobą współgrać. Odpowiedni dobór pompy ciepła, ściśle związany z powierzchnią budynku, jego termoizolacją i rodzajem odbioru ciepła (ogrzewanie podłogowe/grzejniki/klimakonwektory).

Systemy grzewcze – rodzaje systemów ogrzewania

W jaki sposób ogrzać dom? Na ten moment można wymienić kilka rozwiązań, a do najpopularniejszych należy: pompa ciepła, kocioł, kominek i ogrzewanie elektryczne. Rodzaj systemu grzewczego zastosowanego w nieruchomości ma duży wpływ na komfort cieplny osób, które będą w niej mieszkać. Z tego względu warto poświęcić trochę czasu na wybór najlepszego rozwiązania, aby później nie żałować podjętej decyzji.

Pompy ciepła – to urządzenie grzewcze, które wykorzystuje energię cieplną znajdującą się w naturalnych pokładach ziemi, wody i powietrza. Działanie pompy ciepła opiera się na przemianach fizycznych: parowaniu, skraplaniu, sprężaniu i rozprężaniu. Pompy ciepła są tanie w eksploatacji oraz praktycznie bezobsługowe. Inwestycja w pompę szybko się zwraca, a sam system jest przyjazny dla środowiska.

Kotły – do ogrzewania można wybrać różnego rodzaju kotły, w zależności od tego, co będzie stanowić ich paliwo. Kocioł może być opalany węglem, drewnem, peletami, olejem opałowym, propanem lub gazem. Ogrzewanie węglowe jest tańsze niż gazowe, jednak kocioł gazowy nie wymaga od nas praktycznie żadnej obsługi. Rodzaj paliwa, którym będzie opalany kocioł, należy jednak dopasować do własnych oczekiwań oraz możliwości finansowych czy też transportowych i magazynowych.

Systemy kominkowe – kominek jest najczęściej stosowany jako dodatkowe źródło ciepła w domu i wyróżnia się tym, że może być elementem dekoracyjnym. Systemy kominkowe nie są z reguły stosowane jako jedyne źródło ogrzewania nieruchomości.

Ogrzewanie elektryczne – tego typu ogrzewanie jest najdroższe w eksploatacji spośród wymienionych powyżej. Inwestycja w ogrzewanie elektryczne jest tania, ponieważ nie wymaga stworzenia kotłowni i całej instalacji centralnego ogrzewania i komina. Warto jednak pamiętać, że późniejsze koszty eksploatacji mogą być o wiele większe niż w przypadku kotłów czy pomp, a niskie koszty inwestycyjne to nie wszystko. Za kilowatogodzinę energii potrzebnej do ogrzewania trzeba będzie zapłacić kilkakrotnie więcej niż za wytworzenie tej samej energii w kotle na węgiel czy drewno.

Pompa ciepła – zalety

  • Pompy ciepła są najbezpieczniejszym sposobem ogrzewania obiektu,
  • dają się łatwo zamontować prawie w każdym obiekcie,
  • są urządzeniem ekologicznym – energooszczędnym,
  • pompa ciepła marki Neoheat zapewnia kompletne ogrzewanie domu bądź może stanowić uzupełnienie układu grzewczego, dając wybór użytkownikowi w jaki sposób ciepło ma być dostarczane do pomieszczeń (ogrzewanie podłogowe, grzejniki, klimakonwektory).

Dodatkowo, istnieje możliwość włączenia w układ grzewczy domu kilku wymienników w różnych kombinacjach (np. ogrzewanie podłogowe i grzejniki albo grzejniki i klimakonwektory). Dodatkową funkcją jest podgrzewanie wody użytkowej, które odbywa się przy bardzo korzystnych warunkach roboczych oraz posiada specjalną funkcję eliminowania groźnych bakterii legionelli, podnosząc temperaturę wody do 60°C za pomocą grzałek elektrycznych. Pompa ciepła działa i potrzebuje energii elektrycznej, ale w odróżnieniu od ogrzewania samym prądem, jest o wiele bardziej efektywna. Na każdy 1 kW energii pobranej z sieci przypada ok 2-5 kW energii pobranej z otoczenia. To z jaką efektywnością pompa ciepła zamienia energię elektryczną na grzewczą określa współczynnik COP czyli stosunek energii elektrycznej do energii wytworzonej. Cały proces polega na podstawowych zasadach termodynamiki i właściwościach fizycznych gazów, których, gdy są sprężane, temperatura rośnie, a przy rozprężeniu spada. Dzięki wykorzystaniu zaworu 4-drogowego, pompa ciepła Neoheat może służyć jako urządzenie chłodzące w upalne dni, co oznacza, że jest alternatywą dla klimatyzatorów, których instalacja wymagałaby stworzenia dodatkowego układu.

Pompa ciepła – korzyści

Wysoka klasa efektywności energetycznej pomp ciepła pozwala na skuteczne ogrzewanie domu i ciepłej wody użytkowej przy niskim zużyciu energii. Koszty użytkowania pomp ciepła są dużo niższe niż w przypadku kotłów olejowych, pelletu, czy ekogroszku. Jeśli zastosowane będzie ogrzewanie podłogowe koszty eksploatacyjne będą również korzystniejsze w stosunku do ogrzewania gazem. Dodatkowo w przypadku pomp ciepła, koszty można zmniejszyć, dzięki zastosowaniu, np. paneli fotowoltaicznych, na co pozwala budowa urządzeń.

Budowa nowego domu, czy przebudowa instalacji z wykorzystaniem pompy ciepła jest bardzo opłacalna. Pompa ciepła Neoheat została nagrodzona Liderem Instalacji w kategorii: Odnawialne Źródła Energii. Organizatorzy docenili jej innowacyjność, energooszczędność i konstrukcję. Popularność marki Neoheat rośnie z roku na rok, a więcej o jej użytkowaniu można dowiedzieć się z filmu z realizacji:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania Klientów

Jaki system grzewczy wybrać do domu jednorodzinnego?

Aby inwestycja w system grzewczy była ekonomiczna, należy dopasować ją do swoich potrzeb. Warto pamiętać także o względach ekologicznych. Obecnie inwestorzy mają do wyboru kilka rodzajów systemów grzewczych: pompy ciepła, kotły, systemy kominkowe, ogrzewanie elektryczne. W ostatnich latach można zaobserwować wzrost popularności pomp ciepła jako sposobu na ogrzewanie nieruchomości. Wiąże się to z wysoką klasą efektywności tego urządzenia. Dzięki pompie ciepła można skutecznie ogrzać dom i wodę użytkową przy stosunkowo niskim zużyciu energii. Koszty użytkowania pomp ciepła są dużo niższe niż w przypadku kotłów olejowych, pelletu, czy ekogroszku. Jeśli planujesz zastosowanie ogrzewania podłogowego, to koszty eksploatacyjne również będą niższe w stosunku do ogrzewania gazem. Pompa ciepła jako system ogrzewania domu jednorodzinnego może więc być korzystnym rozwiązaniem dla inwestora.

Ile kosztuje pompa ciepła?

Pompy ciepła są zazwyczaj kojarzone z drogą inwestycją, jednak nie do końca tak jest. Takie przekonanie może wynikać m.in. z braku informacji na ich temat. O ile gruntowa pompa ciepła rzeczywiście może być droga, ponieważ wymaga wykonania odwiertów, o tyle pompa powietrzna jest już tańszym rozwiązaniem. Koszt pompy ciepła powietrze/woda, która nie wymaga odwiertów dla nowego domu, o powierzchni ok. 100 m2 wynosi ok. 19 000 zł. Pamiętaj, że przy wyborze pompy ciepła odchodzi koszt stworzenia komina oraz można skorzystać z dofinansowań rządowych. Dzięki temu pompa ciepła okazuje się, być naprawdę korzystnym rozwiązaniem pod względem finansowym.

Jakie zalety mają pompy ciepła?

Do zalet pomp ciepła można zaliczyć to, że można je łatwo zamontować w prawie każdym obiekcie i są to urządzenia ekologiczne. Co więcej, pompa ciepła stanowi najbezpieczniejszy sposób ogrzewania obiektu. Koszty eksploatacji nie są wysokie, a urządzenie jest energooszczędne. Budowa domu lub też przebudowa instalacji z wykorzystaniem pompy ciepła jest bardzo opłacalna pod względem finansowym i użytkowym.

Dom jednorodzinny z pompą ciepła Neoheat