Dofinansowanie pompy ciepła i fotowoltaiki Czyste Powietrze – zapowiedziano zmiany!

Dotacja do pompy ciepła oraz termomodernizacji, program Czyste Powietrze istnieje już 4 lata i zadecydowano, że zostanie on odświeżony. Co najważniejsze – przewidziany jest wzrost dofinansowań!

Program Czyste Powietrze – waloryzacja i zwiększone wsparcie

Dopłata do pompy ciepła istnieje od 2018 r. i aż do dziś rząd nie zdecydował się na waloryzację świadczeń, a wartość nabywcza pieniądza przez ostatnie lata uległa sporym zmianom. W związku, z czym wysokość wsparcia zaczęła coraz bardziej odbiegać od rynkowych realiów. Teraz ma się to zmienić, co póki inflacja drastycznie rośnie, może okazać się jedną z kluczowych poprawek w Czystym Powietrzu (więcej o obecnej kondycji ciepłownictwa znajdziesz w artykule: Pompa ciepła a kryzys energetyczny).

Ponadto Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) zapowiedział, że dofinansowanie zostanie zwiększone dla osób decydujących się na termomodernizację swoich domów. Na razie mówi się o powiększeniu dotacji o maksymalnie 10 tys. zł dla inwestorów kwalifikujących się do 2. i 3. części programu.

Program Czyste Powietrze Logotyp

Źródło: czystepowietrze.gov.pl

Aktualizacja progów dochodowych

Dotychczasowo dofinansowanie pompy ciepła wynosiło maksymalnie 25 tys. lub 30 tys. zł (jeżeli instalowano również fotowoltaikę) w przypadku 1. progu programu Czyste Powietrze dedykowanego osobom, których roczne zarobki nie przekraczają 100 tys. zł.

Na wyższe wsparcie (2. próg) mogli liczyć inwestorzy z dochodem miesięcznym na osobę nieprzekraczającym 2 189 zł (gospodarstwo jednoosobowe) lub 1 564 zł (gospodarstwo wieloosobowe). Z kolei najwyższe (3. próg) dofinansowanie pompy ciepła przysługuje, jeśli zarobki miesięczne na osobę są mniejsze niż 1 260 zł (gospodarstwo jednoosobowe) lub 900 zł (gospodarstwo wieloosobowe).

Powyższe progi dochodowe mają zostać zaktualizowane i podniesione z korzyścią dla zainteresowanych. Pozwoli to skorzystać z Czystego Powietrza większej liczbie gospodarstw domowych. Konkretne pułapy kwotowe nie zostały jeszcze przedstawione.

Dotacje do pompy ciepła i kolejne do termomodernizacji

Kolejną zmianą, która ma sprawić, że więcej osób zainteresuje się dopłatą, jest uruchomienie możliwości złożenia dwóch wniosków. Jak ma to działać? Beneficjenci, którzy otrzymali w przeszłości wsparcie na wymianę źródeł ciepła, np. „kopciucha” na powietrzną pompę ciepła Neoheat będą mogli skorzystać z dotacji ponownie w celu dokonania jeszcze termomodernizacji domu, co dodatkowo zmniejszy straty cieplne budynku.

Przeczytaj więcej o dofinansowaniach pomp ciepła 2023.

Co jeszcze ma ulec zmianie w Programie Czyste Powietrze?

Rząd zapowiedział również, że podejmie kroki, by zmodernizowany Program Czyste Powietrze wypłacał beneficjentom środki pieniężne szybciej, niż odbywało się to dotychczas. Oprócz tego trwają negocjacje z kolejnymi bankami, które miałyby udzielać chętnym korzystnych kredytów na inwestycje objęte dofinansowaniem. Do tej pory banki zawarły niecałe 3 tys. umów tego typu.

W obu tych kwestiach na razie jednak brak konkretów, więc pozostaje czekać na dalszy rozwój wypadków.

4 lata dopłaty do pomp ciepła Czyste Powietrze

Od wdrożenia programu w 2018 r. złożono aż 499 tys. wniosków na łączną kwotę dofinansowania przekraczającą 9,2 mld zł. Na razie wypłacone zostało ok. 3,45 mld zł, a w projekcie bierze udział 2063 z 2477 polskich gmin (83%).

Pomimo dobrych wyników i wysokiej popularności Czystego Powietrza, Polska potrzebuje jeszcze większej inwestycji w termomodernizację. Zgodnie z Centralną Ewidencją Emisyjności Budynków nieefektywne źródła ciepła na ekologiczne pompy ciepła lub inne nowoczesne urządzenia powinny zamienić jeszcze przynajmniej 2 mln domów jednorodzinnych.

Program został zaplanowany na 10 lat (do 2029 r.) i założono, że obejmie on ok. 3 mln budynków, a współfinansowana z Czystego Powietrza fotowoltaika miałaby wygenerować energię na poziomie 50 MW. Całościowo rządzący chcą na projekt przekazać aż 103 mld zł ze środków krajowych. Ponadto podjęli oni kroki, aby wesprzeć go kwotą 3,1 mld euro pochodzących z Krajowego Planu Odbudowy oraz 2 mld euro z unijnego Funduszu Spójności.

Dalsze szczegóły na temat modernizacji Programu Czyste Powietrze powinniśmy poznać w IV kwartale 2022 r.

Przeczytaj, dlaczego według Polskiego Alarmu Smogowego pompa ciepła do ogrzewania domu jest najkorzystniejszym wyborem!

Czyste Powietrze Infografika

Źródło: czystepowietrze.gov.pl