Polski Alarm Smogowy informuje – pompa ciepła do ogrzewania domu najkorzystniejszym wyborem!

Polski Alarm Smogowy (PAS) po raz trzeci zlecił zbadanie ceny paliw stałych (drewna, węgla, pelletu) we wszystkich województwach w kraju. Wyniki ekspertyzy mogą niektórych szokować – to koniec mitu o tanim węglu!

Metodologia badań PAS

Autorzy badania najpierw sprawdzili 32 składy paliw stałych zlokalizowane na terenie całego kraju. W poprzednich swoich dwóch analizach PAS opierał się na danych z tych samych magazynów, co umożliwia łatwe porównanie uzyskanych wyników.

Po zebraniu informacji na temat cen węgla, drewna i pelletu PAP skorzystał z kalkulatora autorstwa Porozumienia Branżowego Na Rzecz Efektywności Energetycznej, aby wyliczyć, jaka metoda ogrzewania budynku i przygotowania ciepłej wody użytkowej (CWU) okaże się najkorzystniejsza.

PAP wykonał obliczenia na przykładzie ocieplonego domu jednorodzinnego o powierzchni 150 m2, charakteryzującego się zużyciem energii na poziomie 80 kWh/m2/rok oraz zamieszkanego przez 4 domowników.

Termostat tradycyjnego grzejnika

Jak podrożały paliwa stałe?

Różnice cenowe względem pierwszego badania przeprowadzonego na początku 2021 r. okazały się ogromne. Największą zwyżkę zauważono w przypadku węgla. W 2021 r. kosztował on średnio 881 zł za tonę – obecnie jest to już wydatek rzędu 2900 zł. Cena wzrosła więc o aż 229%!

Niewiele lepiej ma się popularny pellet. Wzrost wynosi 166% ze średniej ceny 918 zł na 2445 zł.

Z kolei w przypadku drewna kawałkowego przyrost wyniósł „zaledwie” 83% – z 213 zł na 390 zł. W tym wypadku trzeba jednak zauważyć, że surowiec nie był dostępny nawet w połowie sprawdzanych składów, więc średnia cena może nie być do końca miarodajna. Zależnie od rejonu Polski potrafi osiągać bardzo rozbieżne wartości.

Pompa ciepła do ogrzewania domu najlepszym wyborem!

Korzystając z danych na temat cen paliw oraz dedykowanego kalkulatora, PAS sprawdził, z jakimi kosztami trzeba się liczyć przy wyborze konkretnej metody grzewczej. Co okazało się najtańsze?

Bezapelacyjnie zwyciężyła pompa ciepła do ogrzewania wody i domu! W zależności od wybranego typu urządzenia, czy będzie to model gruntowy, czy pompa ciepła powietrze-woda oraz zastosowanych grzejników (tradycyjne lub niskotemperaturowe) – możemy spodziewać się rachunków w graniach zaledwie 2350-3510 zł rocznie!

Dla porównania – w analogicznej sytuacji: właściciele kotła na drewno muszą liczyć się z wydatkami na poziomie 4010-5230 zł; kotła gazowego – 4870 zł; kotła elektrycznego – 7860 zł; eko-kotła węglowego – 9540 zł; a kotła na pellet aż 10 060 zł. Z prawdziwie dramatycznej sytuacji są jednak osoby ogrzewające się olejem opałowym oraz węglem za pomocą pieców starego typu tzw. kopciuchów. W pierwszym wypadku roczny koszt sięgnie nawet 11 850 zł, a w drugim rekordowe 12 460 zł! Ekologiczna pompa ciepła okazuje się więc nawet pięciokrotnie tańsza niż korzystanie z węgla! Autorzy badania podkreślają ten fakt, aby pokazać, że w rzeczywistości węgiel jest najdroższym źródłem ciepła w Polsce, co wielu Polaków odczuje wkrótce na własnej skórze. Powinniśmy jak najszybciej uniezależnić się od tego surowca energetycznego, a pompy ciepła na kryzys energetyczny wydają się najlepszym rozwiązaniem.

Wymiana kopciuchów i dofinansowanie na pompę ciepła

Przedstawiona analiza to doskonały powód do wymiany nieefektywnych źródeł ciepła na nowoczesne pompy ciepła powietrzne Neoheat. Jeśli ogrzewasz dom przy pomocy paliwa stałego i nie przekonują Cię aspekty ekologiczne ani nawet ekonomiczne – warto przypomnieć, że modernizacja już niedługo będzie wymagana. Unia Europejska zakłada redukcję produkcji dwutlenku węgla do 55% już w 2030 r. Szczegóły ustaleń są jeszcze negocjowane, jednak już teraz w Polsce obowiązują ustawy antysmogowe przyjmowane w poszczególnych regionach. Nakładają one obowiązek wymiany kopciuchów na bardziej ekologiczne systemy np. powietrzne pompy ciepła.

Na wszystkich zainteresowanych modernizacją czekają państwowe dotacje i dopłaty do pomp ciepła. Dofinansowanie znacznie ułatwia przeprowadzenie inwestycji. Jeśli planujesz wymianę kopciucha, może zainteresować Cię – program Ciepłe Mieszkanie 2022.

Kilka słów o Polskim Alarmie Smogowym

Polski Alarm Smogowy to niezależna inicjatywa powstała w 2015 r. zrzeszająca różne ruchy obywatelskie. Nadrzędnym celem tego środowiska jest poprawienie jakości powietrza w Polsce – uwolnienie naszego kraju od smogu. PAS stara się wymóc na władzach państwowych podejmowanie proekologicznych działań i prowadzenie odpowiedzialnej polityki oraz próbuje zwiększać świadomość społeczną w kwestii czystego powietrza.