Pompa ciepła bez fotowoltaiki – czy to się opłaca?

Coraz częściej polecane są pompa ciepła i fotowoltaika, jako dwie instalacje, które należy montować wspólnie, gdyż takie rozwiązanie gwarantujące ich świetną synergię. Rzeczywiście jest to bardzo korzystne połączenie, ale czy naprawdę jedyne opłacalne? Przyjrzyjmy się, jak radzi sobie pompa ciepła bez PV!

Nowoczesne pompy ciepła powietrzne – najważniejsze atuty

Pompa ciepła do ogrzewania domu to aktualnie jeden z najlepszych wyborów, jakiego można dokonać. Za zakupem urządzenia przemawiają przede wszystkim jego wysoka energooszczędność, a także komfort użytkowania. Jednocześnie pompa ciepła Neoheat jest ekologiczna – nie wprowadza do atmosfery żadnych zanieczyszczeń, co jest ważne dla wielu odbiorców troszczących się o środowisko naturalne.

Przy wszystkich tych zaletach, ekologiczna pompa ciepła powietrzna jest również prosta w montażu. Ten typ urządzenia nie wymaga dolnego źródła ciepła. Co to znaczy w praktyce? Inwestor nie musi mieć dużej działki i dostępu do akwenu wodnego, by cieszyć się pełnymi możliwościami pompy ciepła.

Kalkulator i laptop pokazujący wykres

Ile kosztuje pompa ciepła bez fotowoltaiki?

Całkowity koszt, jaki poniesie się za zakup oraz montaż pompy ciepła monoblok / split zależny jest od potrzeb użytkownika i skali przedsięwzięcia. Zakładając, że interesuje nas pompa ciepła do domu 100 m2, powinniśmy liczyć się z wydatkiem od 20 tys. zł. Do tego musimy doliczyć usługę montażu, której koszt może być bardzo różny w zależności od specyfiki instalacji oraz osprzętu niezbędnego do wykonania montażu. Można jednak założyć, że cena pompy ciepła wyniesie ok. 40 tys. zł.

Należy jednak pamiętać, że jest to jednorazowy zakup na lata, a jeżeli interesuje nas pompa ciepła i fotowoltaika – koszty inwestycyjne wzrosną minimalnie o 20 tys. zł. A w przyszłości dużo prostsze jest wzbogacenie gospodarstwa domowego o panele PV niż ewentualna ingerencja w system grzewczy, by dostosować go do pompy.

Co bardzo ważne – nie należy zapominać o tym, że zawsze możemy liczyć na dofinansowanie pompy ciepła z różnych dopłat i programów rządowych. W praktyce więc poniesiemy znacznie mniejsze koszty za zakup i instalację urządzenia.

Pompa ciepła bez PV – koszt ogrzewania

Ile prądu zużywa pompa ciepła bez fotowoltaiki podczas użytkowania? To kolejne kluczowe pytanie w kontekście rozważania tego rozwiązania. Pompa w samej eksploatacji jest bardzo oszczędna w stosunku do pieców na węgiel, olej czy innych tradycyjnych systemów grzewczych. Szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku nowych budynków o wysokiej izolacji termicznej, zapobiegającej uciekaniu ciepła oraz wyposażonych w ogrzewanie niskotemperaturowe.

Pompa ciepła do domu 100 m2 będzie w stanie zapewnić ciepło mieszkańcom przy rachunkach wynoszących ok. 2-3 tys. zł (za cały rok). Sporo w tej kwestii zależy od termoizolacji budynku – najkorzystniej wypadają oczywiście nowoczesne domy. Zauważmy jednak, że mówimy tutaj o kosztach wraz z wykorzystywaniem pompy ciepła do podgrzewania wody użytkowej. Jest to więc naprawdę niewielka kwota. Przy zastosowaniu wspominanych wcześniej tradycyjnych sposobów musielibyśmy liczyć się z minimum kilkukrotnie wyższymi kosztami.

Sprawdź więcej na ten temat w artykule: Ile prądu zużywa pompa ciepła?

Dopłata do pompy ciepła Neoheat – jeszcze większa opłacalność

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, dodatkową przesłanką przemawiającą za opłacalnością pomp ciepła bez fotowoltaiki jest łatwość otrzymania atrakcyjnej dopłaty do inwestycji.

Najpopularniejsze rządowe dotacje na pompy ciepła pochodzą z programu Moje Ciepło. Kierowany jest on do właścicieli nowo powstających budynków jednorodzinnych. To dofinansowanie pompy ciepła dla nowych domów umożliwia pozyskanie wsparcia wynoszącego nawet 30% kosztów kwalifikowanych.

Z kolei inwestorzy wymieniający stare piece mogą skorzystać z programu Czyste Powietrze. Wysokość wsparcia finansowego jest tam zależna od dochodu miesięcznego na osobę zamieszkującą dane gospodarstwo domowe.

Szczegółowe informacje na temat tych oraz innych dotacji na pompy ciepła można przeczytać w naszym artykule o dofinansowaniach.

pompy ciepła z dofinansowaniem czyste powietrze

Powietrzna pompa ciepła do ogrzewania domu – dodatkowe zalety

Opisując roczny koszt ogrzewania powietrzną pompą ciepła bez PV zaznaczyliśmy, że zostało w nim uwzględnione również podgrzewanie wody użytkowej. Jest to dodatkowa funkcja, w którą wyposażone są obecnie praktycznie wszystkie nowoczesne pompy ciepła. Za jej sprawą inwestycja w urządzenie jest jeszcze korzystniejsza, ponieważ pozwala oszczędzić także na rachunkach za wodę. Ponadto wiele pomp ciepła ma już wbudowane zbiorniki CWU, co jest tańszym i wygodniejszym rozwiązaniem niż montaż osobnego zasobnika. W ofercie Neoheat warto zwrócić uwagę na model EKO II PLUS.

Dodatkową zaletą ekologicznych pomp ciepła jest również funkcja chłodzenia. Wiele osób o niej nie wiem, a udogodnienie jest niezwykle przydatne w upalne miesiące. Pompa ciepła z powodzeniem zastąpi klimatyzator, tym samym pozwalając zredukować wydatki na kolejne urządzenie albo instalację.

Temat funkcjonalności pomp Neoheat w upały rozwinęliśmy bardziej w artykule: Chłodzenie pompą ciepła w okresie letnim.