Ile prądu zużywa pompa ciepła?

Dla nikogo już raczej nie będzie tajemnicą, co to jest pompa ciepła. Wysoka wydajność energetyczna i bezobsługowa praca to tylko najważniejsze zalety tego urządzenia. To nowoczesne rozwiązanie grzewcze wybiera wielu inwestorów planujących budowę domu. Również osoby wcześniej korzystające z innych systemów ogrzewania, po przeliczeniu wszystkich kosztów, często decydują się na modernizację i instalują pompę ciepła. Czy podejmują słuszną decyzję? Ile prądu zużywa pompa ciepła w rzeczywistości? W niniejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na te oraz inne pytania.

Od czego zależy, ile prądu zużywa pompa ciepła powietrzna?

Pompa ciepła, jak każde urządzenie, generuje określone zużycie energii. Prądu nie w każdym przypadku pobieramy jednak tyle samo. Na samym początku warto zastanowić się, od czego zależne jest zużycie energii. Niestety, jak zwykle bywa w kwestiach technicznych – nie ma jednej, prostej odpowiedzi. Wynika to z wielu czynników oraz indywidualnego sposobu użytkowania. Aby nie być gołosłownym, przyjrzyjmy się bliżej jednej bardzo ważnej kwestii – wykorzystywaniu pompy do ogrzewania wody.

Okazuje się bowiem, że podgrzewanie wody użytkowej stanowi coraz większy procent ponoszonych kosztów energetycznych. Jak to możliwe? Współczesne budownictwo w znacznym stopniu ogranicza straty cieplne, szczególnie jeżeli mamy do czynienia z nowoczesnymi domami budowanymi zgodnie z warunkami technicznymi 2021 (WT 2021). Ocenia się, że tego typu konstrukcje mają zapotrzebowanie roczne na poziomie ok. 10-15 kWh/m2. Z kolei podgrzanie wody to koszt energetyczny ok. 300 kWh na rok na jednego mieszkańca. W rezultacie wynosi ono aż ok. 25% całkowitego zapotrzebowania! Jeżeli chcemy więc wykorzystywać pompę ciepła do tego celu – trzeba mieć to na uwadze.

Oprócz tego do istotnych czynników wpływających na zużycie prądu należą m.in.:

  • standard energetyczny budynku (izolacja, użyte materiały budowlane);
  • rodzaj zastosowanej wentylacji (grawitacyjna, mechaniczna z rekuperacją);
  • wykorzystane ogrzewanie (tradycyjne grzejniki, podłogowe);
  • warunki pracy pompy (klimat, temperatura zewnętrzna).
pompa ciepla czy duzo pradu zuzywa

Jak określić efektywność pompy ciepła?

Najważniejszym parametrem, który trzeba sprawdzić, chcąc ustalić zapotrzebowanie energetyczne urządzenia, jest współczynnik efektywność. Producenci posługują się tzw. COP albo SCOP. Pierwszy skrót oznacza oddaną energię przy wykorzystaniu 1 kWh energii elektrycznej, a drugi jej wykorzystanie przeliczone na rok lub sezon grzewczy.

Podstawowa informacja, jest taka, że im wyższy jest COP / SCOP, tym lepiej.

Zaprezentujmy to na przykładzie. Jeżeli zdecydujesz się np. na zakup pompy ciepła Neoheat EKO II możesz liczyć na COP na poziomie ok. 4,5. Co to znaczy? Urządzanie pobierając z domowej sieci energetycznej 1 kWh, oddaje aż 4,5 kWh ciepła. Czyli 3,5 kWh pochodzi z powietrza na zewnątrz budynku. Korzyść płynąca z posiadania jak najwyższych współczynników jest widoczna gołym okiem, bezpośrednio przekładają się one na rachunki. Wracając do przybliżonego przykładu – zamontowana pompa Neoheat EKO II sprawi, że zapłacisz niecałą 1/3 ceny wytworzonej energii cieplnej.

Dlaczego pompa ciepła zużywa dużo prądu?

Wobec powyższych informacji korzystanie z pompy ciepła powinno być niezwykle korzystne. Jednak w Internecie można zetknąć się z opiniami niezadowolonych klientów, którzy wskazują, że ich urządzenia zużywają bardzo dużo prądu. Z czego to wynika? Możliwości jest kilka. Najprawdopodobniej moc pompy została źle dobrana do budynku.Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak zrobić to prawidłowo zachęcamy do przeczytania artykuł pt. „Jaką moc pompy ciepła do domu powinno się wybrać?”. Inną możliwością jest nieprawidłowy montaż lub konfiguracja, dlatego zawsze korzystaj z usług profesjonalnego serwisu i instalatorów. Ponadto samo urządzenie może być słabe jakościowo. Warto zaufać więc sprawdzonym, renomowanym markom, takim jak Neoheat, które gwarantują wysoką sprawność sprzętu.

Jak zoptymalizować zużycie prądu przez pompę ciepła?

Jeżeli pragniesz wykorzystać pełen potencjał nowoczesnych pomp ciepła, warto pomyśleć o stworzeniu dla nich idealnych warunków pracy. W ten sposób rachunki za ogrzewanie będą naprawdę minimalne. Nad czym warto się zastanowić?

Jeśli inwestujesz w pompę ciepła, dobrym rozwiązaniem będzie zakupienie od razu paneli fotowoltaicznych. Jest to najbardziej opłacalne połączenie dostępne obecnie na rynku. Pompa może korzystać z energii wygenerowanej przez kolektory, co doskonale redukuje koszty. Co prawda fotowoltaika jest najsprawniejsza w okresie letnim, a największego wsparcia pompy wymagają zimą, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by wyprodukowane w ciepłe miesiące nadwyżki energetyczne odebrać w sezonie grzewczym.

Warto również postawić na nowoczesne sposoby dystrybucji ciepła po domu. Pompa ciepła wymaga mniej prądu, współpracując z ogrzewaniem podłogowym niż w przypadku podłączenia do tradycyjnych grzejników ściennych. Jest to związane z temperaturą potrzebną do obsługi tych urządzeń. Nowocześniejszy wariant, płaszczyznowy wymaga do efektywnego funkcjonowania wody o temp. ok. 35°C, podczas gdy kaloryfery aż 55°C. Dla efektywności pracy pompy ciepła to kolosalna różnica.

Ostania możliwość na optymalizację kosztów użytkowania pompy ciepła jest skierowana do osób szczegółowo ustalających domowy budżet i dokładnie trzymających się swojego planu dnia. Wybierając taryfę energetyczną G12w można obniżyć zakup energii w określonych godzinach oraz w weekendy i święta. Odpowiednia konfiguracja urządzenia, by korzystało z tzw. taryfy nocnej, sprawi, że eksploatacja będzie tańsza. Uwaga! Pamiętaj, że stawki w G12w okresach innych niż wymienione są wyższe niż przy standardowej taryfie, dlatego konieczna jest świetna organizacja czasu pracy.

Neoheat ile pradu zuzywa pompa ciepla

Dlaczego pompa ciepła jest lepsza niż kocioł grzewczy?

Czy biorąc pod uwagę powyższe czynniki wpływające na zużycie energii przez pompę ciepła, nie lepiej pozostać przy ogrzewaniu kotłem? Absolutnie nie. Chociaż instalacja takiego rozwiązania jest tańsza, pompa ciepła na każdym polu jest lepsza. Kocioł zawsze oddaje do budynku mniej ciepła, niż wytworzył. Tylko pompa generuje więcej energii, niż pobrała i to kilkukrotnie! Dzięki wysokim współczynnikom COP, nie ma na rynku urządzeń gwarantujących niższe koszty ogrzewania. Wyliczenia pokazują, że poprzez wysoką efektywność pompy ciepła są bardziej opłacalne nawet od ogrzewania węglem kamiennym. Prócz tego charakteryzują się pełną automatyzacją, a ich funkcjonowanie jest przyjazne środowisku. Pompy ciepła nie generują także zanieczyszczeń do atmosfery ani śmieci, które trzeba byłoby wywozić i składować.

ekologiczne pompy ciepla