Dodatek energetyczny dla pomp ciepła i zamrożona cena prądu w 2023

Zapadły decyzje w sprawie wsparcia osób korzystających z pompy ciepła do ogrzewania domu. To dobra nowina dla wszystkich, którzy zdecydowali się na zakup tego urządzenia. Ponadto cena prądu zostanie „zamrożona”, co powinno pomóc przetrwać trwający kryzys energetyczny.

Dodatek energetyczny na pompy ciepła

Już wkrótce opublikowana zostanie ustawa wprowadzającą dodatek do energii elektrycznej dla wszystkich gospodarstw domowych, które korzystają z ogrzewania na prąd – w tym z nowoczesnych pomp ciepła Neoheat.

Linia wysokiego napięcia

Ile wynosi dodatek energetyczny?

Dodatek do energii elektrycznej ma formę jednorazowego wsparcia, którego wysokość w podstawowym wariancie wynosi 1 000 zł. Jeżeli dane gospodarstwo domowe zużywa rocznie powyżej 5 MWh – dopłata do pompy ciepła wzrasta do 1 500 zł.

Warto wiedzieć, że według statystyk przeciętny dom jednorodzinny w Polsce zamieszkiwany przez cztery osoby zużywa rocznie ok. 4,2 MWh energii elektrycznej. W przypadku gospodarstw jednoosobowych ośrodki badawcze wskazują na średnie roczne zapotrzebowanie energetyczne na poziomie 0,9-1,4 MWh, czyli ok. 75-116 kWh miesięcznie.

Gdzie składać wniosek o dodatek energetyczny? Jakie wymogi trzeba spełnić?

Aby otrzymać tę dotację pompy ciepła, urządzenie musi być wpisane do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Wniosek należy składać w gminie, w swoim miejscu zamieszkania. Będzie to możliwe już od 1 grudnia 2022 do 1 lutego 2023.

Inną możliwością jest przesłanie wniosku drogą internetową poprzez portal e-PUAP oraz korzystając z profilu zaufanego.

Maksymalna cena energii elektrycznej zamrożona

Drugą ważną informacją dla właścicieli powietrznych pomp ciepła jest decyzja rządu w kwestii zamrożenia cen prądu w 2023 r. Jakie są szczegółowe wytyczne uchwały? W przyszłym roku gospodarstwa domowe nie będą płaciły więcej za energię niż w 2022 r., jeżeli zużycie nie przekroczy 2 MWh. Dla osób niepełnosprawnych limit jest zwiększony do 2,6 MWh, a dla rodzin z kartą dużej rodziny oraz rolników do 3 MWh.

Po przekroczeniu przysługującego limitu, każda następna kWh będzie rozliczana według nowej taryfikacji, jednakże rząd zdecydował się również ustanowić maksymalną cenę energii elektrycznej. Wyniesie ona 693 zł/MWh dla gospodarstw domowych oraz 785 zł/MWh dla pozostałych odbiorców uprawnionych.

Zobacz: ile prądu zużywa pompa ciepła.

Zachęta do oszczędzania energii

Od 1 października 2022 r. rząd wprowadził także zachętę do oszczędzania energii elektrycznej. Ma ona postać finansowego bonusu dla osób zmniejszających swoją konsumpcję energetyczną.

Gospodarstwa domowe, które ograniczą zużycie prądu w okresie 1 października 2022 – 31 grudnia 2023 o, chociaż 10% względem konsumpcji z roku wcześniejszego (liczonego od 1 października 2021 do 31 grudnia 2022) mogą liczyć w 2024 r. na upust w wysokości 10% całkowitych kosztów energii elektrycznej z okresu 1 października 2022 – 31 grudnia 2023.