Chłodzenie pompą ciepła w okresie letnim

Pompa ciepła zastąpi klimatyzator i pozwoli Ci schłodzić się w upalne dni!

Chłodzenie domu w upalne dni staje się powoli standardem, tak jak jest to w przypadku klimatyzacji w samochodach. Montowanie klimatyzatorów, czy wentylacji mechanicznej jest coraz bardziej popularne, szczególnie w nowym szczelnym budownictwie.Pompa ciepła jest jedynym źródłem ogrzewania, które ma możliwość chłodzenia domu w okresie letnim bez potrzeby tworzenia dodatkowych źródeł czy instalacji.

Jak to działa?

Pompy posiadają wymiennik ciepła, który w trybie ogrzewania będzie parownikiem w jednostce zewnętrznej a skraplaczem w pompie ciepła zamontowanej wewnątrz budynku. Oznacza to, że w trybie chłodzeniaobieg zostaje odwrócony. Zawór 4-drogowy zmienia położenie, odwracając kierunek przepływu czynnika chłodniczego.

Zaletą chłodzenia pompą ciepła jest zmniejszenie kosztów inwestycyjnych, ponieważ nie musimy instalować dodatkowego źródła, np. klimatyzatorów. Ochładzanie naszego domu w okresie letnim może odbywać się za pomocą różnych metod, wśród najpopularniejszych i polecanych są klimakonwektory, instalacje podłogowe/sufitowe/ścienne.

Klimakonwektor Actionclima dostępny w ofercie Iglotech (źródło: www.iglotech.com.pl)

Alternatywą dla takiego rozwiązania są klimakonwektory, które mogą być nośnikiem zarówno ciepła i chłodu. Klimakonwektory świetnie współpracują z pompą ciepła. Łatwo je rozmieścić w poszczególnych pomieszczeniach, a sterowanie temperaturą jest bardziej efektywne. Zaletą tego typu rozwiązania jest wyposażenie w odpływ kondensa