Chłodzenie pompą ciepła w okresie letnim

Pompa ciepła woda-powietrzeskutecznie zastąpi klimatyzator i pozwoli Ci schłodzić się w upalne dni!

Chłodzenie domu w upalne dni staje się powoli standardem, tak jak jest to w przypadku klimatyzacji w samochodach. Mają na to wpływ m.in. dotykające nas zmiany klimatyczne, w wyniku których coraz częściej borykamy się z tropikalnymi upałami. Montowanie klimatyzatorów, czy wentylacji mechanicznej jest coraz popularniejsze, szczególnie w nowym szczelnym budownictwie. Warto zauważyć, że pompa ciepła jest jedynym źródłem ogrzewania, które ma możliwość chłodzenia domu w okresie letnim bez potrzeby tworzenia dodatkowych źródeł czy instalacji.

Na jakiej zasadzie działa pompa ciepła w trybie chłodzenia?

Pompy ciepła powietrzne Neoheat dysponują wymiennikiem ciepła, który w trybie ogrzewania będzie parownikiem w jednostce zewnętrznej a skraplaczem w pompie ciepła zamontowanej wewnątrz budynku. Oznacza to, że w trybie chłodzenia obieg zostaje odwrócony. Zawór 4-drogowy zmienia położenie, odwracając kierunek przepływu czynnika chłodniczego.

Zaletą chłodzenia pompą ciepła jest zmniejszenie kosztów inwestycyjnych, ponieważ nie musimy instalować dodatkowego źródła, np. klimatyzatorów. Cena pompy ciepła jest niższa niż stworzenie kolejnej infrastruktury do chłodzenia. Jednocześnie ekologiczne pompy ciepła Neoheat spełniają wysokie wymogi energooszczędności.

Ochładzanie naszego domu w okresie letnim może odbywać się również za pomocą różnych innych metod, wśród najpopularniejszych i polecanych są instalacje podłogowe/sufitowe/ścienne.

Klimakonwektor Actionclima dostępny w ofercie Iglotech (źródło: www.iglotech.com.pl)

Alternatywą dla takiego rozwiązania są klimakonwektory, które mogą być nośnikiem zarówno ciepła i chłodu. Klimakonwektory świetnie współpracują z pompą ciepła. Łatwo je rozmieścić w poszczególnych pomieszczeniach, a sterowanie temperaturą jest bardziej efektywne.