Czynnik chłodniczy R290 – przyszłość pomp ciepła powietrze-woda?

Społeczeństwa na całym świecie zyskują coraz większą świadomość ekologiczną. Naocznie widzimy już skutki dynamicznego rozwoju przemysłowego, który ma miejsce w ostatnich dziesięcioleciach, a nawet dłużej. Z tego powodu chętniej zwracamy się w m.in. stronę odnawialnych źródeł energii (OZE). Dlatego powietrzne pompy ciepła cieszą się coraz większym zainteresowaniem, a ich konstrukcja jest wciąż ulepszana. Nowością na rynku, a także w naszej ofercie są urządzenia korzystające z czynnika chłodniczego R290.

Co to jest czynnik chłodniczy?

Czynnik chłodniczy jest substancją uczestnicząca w wymianie ciepła w urządzeniu chłodniczym lub pompie ciepła. To dzięki niemu energia cieplna jest pobierana, a następnie przekazywana do ogrzania budynku. Bez czynnika pompa ciepła nie mogłaby funkcjonować.

Chłodziwa mogą być mieszaninami różnych gazów o pochodzeniu naturalnym lub syntetycznym. Początkowo wykorzystywano te należące do drugiej z wymienionych grup, a konkretniej tzw. freony. Zaczęto się jednak z nich wycofywać ze względu na bardzo zły wpływ na środowisko (niszczą warstwę ozonową Ziemi). Zastąpiły je tzw. f-gazy (fluorowane), które w tym względzie są znacznie mniej szkodliwe, ale nadal przyczyniają się do powstawania efektu cieplarnianego.

Aby wyeliminować również to zagrożenie, zwrócono się w stronę naturalnych substancji. Do takich należy czynnik R290, który można znaleźć w pompach ciepła Neoheat.

Pompa ciepła Neoheat na czynnik chłodniczy R290

R290 – czynnik chłodniczy idealny dla pompy energooszczędnej

Pod nazwą – czynnik chłodniczy R290 – kryje się dobrze wszystkim znany propan (C3H8), który można w naturze spotkać m.in. w ropie naftowej i gazie ziemnym. Czynnik R290 wykorzystywany w pompie ciepła ma formę skroplonego gazu pod ciśnieniem. Stanowi świetny zamiennik za popularne, syntetyczne chłodziwa, takie jak: R404A, R22 i R507.

Czynnik chłodniczy R290 jest na tyle uniwersalny, że jest stosowany w pompach ciepła, ale i chłodnictwie komercyjnym i przemysłowym, np. w lodówkach. Nadaje się do instalacji nisko- i średniotemperaturowych.

Czynnik chłodniczy przyjazny środowisku naturalnemu

Tania eksploatacja czynnika R290

Podstawową zaletą R290, którą doceni każdy użytkownik, jest wyjątkowa wydajność tego środka. Oznacza to, że R290 charakteryzuje się wysoką skutecznością przemiany fizycznej pod względem energetycznym. Za sprawą świetnych właściwości termodynamicznych pompa ciepła Neoheat po prostu zyskuje na ekonomiczności. Poprzez mniejsze zapotrzebowanie na energię, codzienna eksploatacja staje się tańsza.

Dodatkową oszczędność stanowi brak konieczności dokonywania płatnych kontroli pomp ciepła na czynnik R290. Zgodnie z ustawą tradycyjne czynniki chłodnicze muszą być instalowane i sprawdzane przez specjalistę z uprawnieniami f-gazowymi – urządzeń na R290 to nie dotyczy

Prawie zerowy wpływ na środowisko

Czynnik R290 doskonale łączy swoje właściwości termodynamiczne z bardzo małym wpływem na Ziemię. To doskonałe połączenie efektywności z proekologicznością.

R290 w ogóle nie oddziałuje w sposób negatywny na warstwę ozonową Ziemi. Z kolei jego wpływ na przyczynianie się do tworzenia efektu cieplarnianego według wskaźnika GWP oceniono na 3. To bardzo dobry wynik i znacznie wyprzedza obowiązujące normy. Według aktualnych wymogów prawnych urządzenia dostępne na rynku mogą mieć GWP na poziomie 2500 (od 2025 r. ma to zmaleć do 750).

Pompa ciepła Neoheat Eko Mono R290

W naszej ofercie znajduje się także pompa energooszczędna na czynnik R290 – Neoheat Eko Mono. Należy ona do urządzeń typu monoblok, dodatkowo wyposażona jest w hydrobox. Ułatwia to i skraca instalację, a ponadto pozwala oszczędzić sporo miejsca montażowego.

Warto także wspomnieć, że Neoheat Eko Mono R290 łączy w sobie aż 3 kluczowe funkcje. Wykorzystując to urządzenie ogrzejesz budynek, ale w razie potrzeby również schłodzisz pomieszczenia, a ponadto podgrzejesz wodę użytkową wykorzystywaną przez domowników.

Nowoczesne pompy ciepła Neoheat Eko Mono R290 są także bardzo przyjazne w obsłudze. Sterowanie jest zautomatyzowane i działa na podstawie krzywych pogodowych, a ponadto regulować pracę pompy można, wykorzystując Wi-Fi, którego obsługa jest w standardzie. Wystarczy tablet lub smartfon z dedykowaną aplikacją, by mieć dostęp do pompy z każdego miejsca, w każdym momencie.

Neoheat Eko Mono R290 jest również cicha – przeczytaj więcej o głośności powietrznych pomp ciepła.

Pompa ciepła Neoheat Eko Mono R290